|
|
|
- Po raz pierwszy członkowie koła wykonają tak złożone, nie inwazyjne badania na terenie ziemi kwidzyńskiej i w dziedzinie wcześniej nie badanej architektury późno-pruskiej. Wykorzystamy wszelkie dostępne nam techniki i metody do zadokumentowania przykładów architektury pruskiej oraz stanu zachowania zabytkowych cmentarzy.
- Będzie to pierwsza część szeroko zakrojonego programu, który będzie miał znaczenie międzynarodowe.
- Zachowanie jak największej liczby świadectw przykładów architektury pruskiej z XVIII, XIX oraz XX wieku, znajdujących się w rękach prywatnych oraz państwowych na których widoczne są liczne przekształcenia a także postępujące niszczenie coraz większej liczby budynków.
- Skatalogowanie cmentarzy i cmentarzysk ma charakter kwerendy źródłowej i wstępnej prospekcji cmentarzy które z roku na rok ulegają coraz większemu niszczeniu i dewastacji. Bezpośrednim tego efektem będzie Katalog zabytkowych cmentarzy i cmentarzysk ziemi kwidzyńskiej” dostępny w wersji elektronicznej i książkowej.
- Przygotowanie planu rewaloryzacji części cmentarzysk.
- Prezentując wyniki naszego projektu chcemy też zwrócić uwagę na losy tych zabytków, za pomocą wykładów i publikacji na stronie portalu internetowego www.e-kwidzyn.pl, społeczność oraz władze lokalne. Wystąpienia prowadzone byłyby zarówno w Kwidzynie jak i Warszawie. Mamy nadzieje że zabytki z ziemi kwidzyńskiej, na podstawie katalogów przez nas stworzonych, ujrzą światło dzienne i w przyszłości, wraz z tymi z pozostałych ziem dawnych wschodnich i zachodnich Prus, doczekają się monografii. Temat losów zabytków z terenów dawnych Prus przez wiele lat był tematem tabu i budził kontrowersje, przez nasz projekt chcemy zacząć to zmieniać. Świadczy o tym poparcie naszego projektu, jakie uzyskaliśmy od naukowców i osób nie związanych ze światem naukowym.
- Skutkiem naszych prac będzie również interdyscyplinarna konferencja międzynarodowa.
- Na naszej stronie internetowej można też będzie śledzić przebieg projektu oraz uzyskać informacje na tematy dotyczące projektu.
|
All Rights Reserved for Izabela Maria Sztuka®© Kontak z nami: archaeologyworldwide@pro.wp.pl , wodolot.kn@uw.edu.pl www.wodolot.prv.pl |
|